किन हुन्छ ब्लड क्यान्सर ? यसरी हुन्छ रोकथाम र उपचार

काठमाडौँ ।


रगतमा विभिन्न रक्तकोषिका हुन्छन् । रातो रक्तकोषले अक्सिजनलाई शरीरका विभिन्न भागमा पु¥याउने काम गर्छ । साथै, अंगहरूलाई सक्रिय बनाउँछ । त्यस्तै, सेतो रक्तकोषले रोगसँग लड्ने र रोगप्रतिरोधी क्षमता बढाउँछ । प्लेटलेट्सले रगत धेरै बग्न नदिने काम गर्छ । यसको ढिक्का गएर रक्तनलीको प्वाल बन्द गरिदिन्छ । जसकारण, शरीरबाट धेरै रक्तश्राव हुन पाउँदैन ।
यी तीनवटै रक्तकोष हड्डीको भित्री भाग मासी अर्थात् बोनम्यारोमा बन्छ । जब शरीरको कोषिकाहरूको डिएनएमा क्षति पुग्छ, तब सेतो रक्तकोषहरू वयस्क हुन नपाउनुका साथै यिनीहरूको संख्या अनियन्त्रित भई ब्लड क्यान्सर विकसित हुन थाल्छ । यहाँ क्यान्सरका कोष बन्न थालेपछि रगतसँगै शरीरका प्रत्येक अंगमा पुग्छन् । ती क्यान्सरका कोषहरू बोनम्यारोमा फैलँदा हेमोग्लोबिन, सेतो रक्तकोष र प्लेटलेट्सको मात्रा अत्यधिक घट्न जान्छ ।
सेतो रक्तकोषको संख्या अधिक बढ्न गएमा शरीरमा रगत बाक्लो भएर जान्छ । जसले गर्दा स–साना रक्तनली बन्द हुन्छन् । रातो रक्तकोष कम भएमा हेमोग्लोबिनले अंगहरूमा अक्सिजन पु¥र्याउन सक्दैन । रक्तकोषहरू फुट्छन् । यस्तो हुँदा प्लेटलेट्सले काम गर्न सक्दैन । र, अधिक रक्तश्राव भई अंगहरूमा क्षति पुग्छ । समयमै उपचार मिलेन भने ब्लड क्यान्सरले मानिसको ज्यानसमेत जाने गर्दछ ।

कारण
– ब्लड क्यान्सरको निश्चित कारण पत्ता लागेको छैन । तर, केही त्यस्ता कारक छन्, जसले ब्लड क्यान्सर हुने जोखिम बढाउँछ ।
– वंशानुगत कारण ।
–धूम्रपान, मदिरा, विकिरण, विषादीयुक्त खानेकुरा, तरकारी तथा फलफूलको प्रयोग, जसले ल्युकेमिया विकास हुने जोखिम बढाउँछ ।
– किमोथेरापी लिएका व्यक्तिमा पनि पछि गएर ब्लड क्यान्सर हुने जोखिम रहन्छ, तर सबैमा हुन्छ भन्ने होइन ।
– डाउन सिन्ड्रोम, फ्यानकोनी एनिमियालगायत आनुवंशिक विकार ।
– रक्तविकार (जस्तो, मायलोइड्सप्लास्टिक सिन्ड्रोम) ।

लक्षण
– धेरै समयसम्म ज्वरो आइरहने, औषधि खाएपछि केही दिनमा निको हुने र फेरि ज्वरो बल्झने, महिनौँसम्म पनि ज्वरो निको नभएमा ब्लड क्यान्सर भएको हुन सक्छ । अन्य लक्षण यस प्रकार छन् ः
– शरीर सेतो भएर जाने । रक्तअल्पता हुने ।
– नाकबाट रगत बग्ने, दिसा, पिसाबमा रगत देखिने ।
– शरीरमा गिर्खा आउने, सास लिन अप्ठ्यारो हुने ।
– शरीरमा निलो डाम, रातो छिर्का हुने, कहिलेकाहीँ शरीर सुन्निने ।
– हड्डी करकर खाने, जोर्नी दुख्ने ।
– आँखा सुन्निने, टाउको दुखिरहने ।
– वाकवाकी लाग्ने, बान्ता हुने ।
– कहिलेकाहीँ हातखुट्टा एक्कासि नचल्ने, काम्ने ।
– सुस्त मनस्थिति हुने, थकान हुने ।

कसरी बच्ने ?
– रासायनिक पदार्थ धेरै मात्रामा प्रयोग नगर्ने । कीटनाशक औषधि प्रयोग भएका खानेकुरा प्रयोग नगर्ने । अर्गानिक खानेकुरा खाने । सन्तुलित खानेकुरा खाने ।
– जथाभावी औषधि प्रयोग नगर्ने । विकिरणबाट बच्ने । धूम्रपान तथा मद्यपान नगर्ने ।
– थप समस्या भएमा क्यान्सर रोग विशेषज्ञको सल्लाहमा आवश्यक औषधि उपचार गर्ने ।

उपचार
बिरामीको उमेर, उसको स्वास्थ्य अवस्था र कुन प्रकारको रक्त क्यान्सरबाट बिरामी प्रताडित छ भन्ने हेरेर यसको उपचार गरिन्छ । सबैभन्दा धेरै प्रयोगमा आउने उपचार विधि किमोथेरापी हो । यदि प्रारम्भिक चरणमा यस उपचार विधि अपनाइयो भने मानिसले स्वस्थ्यलाभ गर्ने सम्भावना धेरै रहन्छ । अर्काे उपचार विधि बोनम्यारो प्रत्यारोपण हो । किमोबाट ब्लड क्यान्सर निको नभएमा वा उपचारपछि फेरि समस्या देखिएमा यो विधि प्रयोगमा ल्याउने गरिन्छ । अर्काे उपचार विधि लक्षित चिकित्सा (टार्गेट थेरापी) हो । यसमा डाक्टरहरूले अन्य कोषिकालाई प्रभावित नगर्ने गरी केवल क्यान्सर कोषिकालाई लक्षित गरेर औषधि प्रयोग गर्छन् । जसकारण सम्भावित दुष्प्रभाव कम भएर जान्छ । त्यस्तै, बिरामीको अवस्था हेरेर इन्टरफेरान, विकिरण उपचार, मनोक्लानल एन्टिबडिज, कार टी सेललगायत उपचार विधि प्रयोगमा आउन सक्छ ।
–नयाँ पत्रिकाको अनलाइन संस्करणबाट साभार ।

Previous articleमहिनावारी बार्ने की नबार्ने ?
Next articleकाठमाडौंको तीनकुनेमा चार जनाको हत्या

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here