नेपालगन्जका ब्यापारीले लिन मान्दैनन् भारतीय रुपैयाँ

बाँके, १७ असार ।


नेपालगन्ज उपमहानगरपालिका ४, गणेशपुरका मकबुल अन्सारीले रिक्सा चढेवापत दुई सय रुपैयाँ भाडा तिर्नुपर्ने थियो । उनले रिक्सावालालाई नेपाली एक हजार रुपैयाँ दिए । रिक्सावालाले भारतीय पाँच सय रुपैयाँ फिर्ता दियो । उनले भारतीय पाँच सयको आठ सय रुपैयाँ सम्झिए, तर उनले उक्त रुपैयाँ आठ सयमा चलाउन सकेनन् ।
उनी सामान किन्न नेपालगन्जका धेरै पसल चहारे, तर ब्यापारीले भारतीय रुपैयाँ लिन मानेनन् । उनी पेट्रोल पम्पमा गए । पेट्रोल पम्पले पनि भारतीय रुपैयाँ लिन मानेनन् । उनी भन्छन्, ‘पेट्रोल पम्पले त भारतीय रुपैयाँ नचल्ने सूचना टाँसेका छन् । लिने कुरै भएन ।’
कुनै सिप नचलेपछि उनी उक्त रुपैयाँ लिएर सीमावर्ती भारतीय बजार रुपइडिहा गए । सामान किने । सामान बापत उनले भारतीय रुपैयाँ दिए, तर रुपइडिहाका ब्यापारीले उनलाई भारतीय पाँच सयका सात सय ७५ रुपैयामात्र दियो । उनी निराश भए । आठ सय रुपैयाँ दिन अनुनय विनय गरे । तै पनि त्यहाँका ब्यापारीले उनको कुरा सुनेनन् । उनी भारु पाँच सय रुपैयाँ नेपाली सात सय ७५ रुपैयाँमा साटेर लुरुलुरु नेपालगन्ज फर्किए । ‘भारती रुपैयाँ दिए खुसी मान्ने नेपालगन्जका ब्यापारीहरु भारतीय रुपैयाँ लिन मान्दैनन् । लिए पनि एकदमै कम रुपैयाँ दिन्छन् । भारतीय रुपैयाँ नेपालगन्जमा चल्न छाडेको छ,’ उनले भने ।
यसअघि एक सय भारतीय रुपैयाँ बापत एक सय ६८ रुपैयाँसम्म दिन नेपालका ब्यापारी तयार हुन्थे, तर अहिले एक सय भारतीय रुपैयाँको एक सय ५० समेत दिन मान्दैनन् । अहिले भारतीय रुपैयाँ चलाउन मुस्किल पर्ने गरेको नेपालगन्ज उपमहानगरपालिका १३ का पूर्णप्रकाश डाँगीले बताए । भारतीय रुपैयाँ खोजीखोजी लिने ब्यापारी र सर्वसाधारणले समेत लिन नमानेको उनले बताए । ‘पछिल्लो समय भारतीय रुपैयाँ नेपालमा कमजोर भएको देखिन्छ,’ उनले भने ।
सीमावर्ती बजार रुपइडिहामा सामान किनमेल गर्न जाँदा पनि भारतीय रुपैयाँ कममा लिने गरेको सर्वसाधारण बताउँछन् । पाँच सय भारतीय रुपैयाँलाई रुपइडिहाका ब्याापारीले नेपाली रुपैयाँ सात सय ७५ मा लिने गरेको जमुनाह बजारका जावेद हुसैनले बताए । उनले रुपइडिहाका ब्यापारीले भारतीय आठ सय रुपैयाँको सात सय ७५ रुपैयाँ बराबरको सामान दिने गरेको बताए । भारतीय ब्यापारीले आफ्नो देसको रुपैयाँसमेत कम मूल्यमा चलाउने गरेको जानकारी दिए ।
नेपालगन्ज उद्योग बाणिज्य संघका अध्यक्ष अब्दुल वाहिद मन्सुरी(चुन्ना) ले पछिल्लो समय नेपाली रुपैयाँ भारतीय रुपैयाँभन्दा बलियो भएको बताए । उनले नेपालगन्जमा भारतीय रुपैयाँले कम मूल्य पाएको स्पष्ट पारे । ‘पहिले एक सय भारतीय रुपैयाँको एक सय ६८ रुपैयाँसम्म दिन्थे, अहिले एक सय ५० सम्म दिन्छन्,’ उनले भने, ‘यो भनेको भारतीय रुपैयाँभन्दा नेपाली रुपैयाँ बलियो भएको मान्न सकिन्छ ।’

Previous articleनरैनापुरका ७७ परिवार भूमिहिनले पाए जग्गाधनी पूर्जा
Next articleलुम्विनी प्राविधिक विश्वविद्यालय प्रदेसको मुटु हो, यो विना प्रदेस अगाडी बढ्न सक्दैन : मुख्यमन्त्री चौधरी

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here