नाकामा हेल्थ डेस्क : परीक्षण गरिएका सात प्रतिशत नेपालीमा कोरोना संक्रमण

बाँके, २८ चैत ।


पछिल्लो समय बाँकेमा पनि कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्दै गएको छ । खुल्ला सीमानाका कारण आउजाउ सहज भएका कारण बाँकेमा कोरोना संक्रमितको संख्या बढ्दै गएको जिल्ला कोभिड–१९ संकट ब्यवस्थापन केन्द्र (डिडिसिएमसी) ले जनाएको छ ।
भारतमा कोरोना संक्रमितको संख्या ह्वात्तै बढेपछि जमुनाह नाकामा हेल्थ डेस्क संचालनमा ल्याइएको छ । नाकामा संचालन गरिएको हेल्थ डेस्कमा भारतबाट आउने नेपालीको स्वाब संकलन गरि एन्टीजेन परीक्षण हुँदै आएको छ । भारतको विभिन्न सहरबाट आउँदै गरेका सय जनाको स्वाब परीक्षण गर्दा हालसम्म सात जनामा कोरोना पुष्टि भएको डिडिसिएमसीका कोरोना फोकल पर्सन तेज ओलीले जानकारी दिए ।
ति मध्ये दैलेखका तीन, बर्दियाका दुई, बाँके र रोल्पाका एक–एक जना रहेका छन् । दैलेख, रोल्पा र बर्दियाका एक–एक जना संक्रमित आ–आफ्नो जिल्लाको होम आइसोलेसनमा बस्ने गरि गएका छन् । बाँकी दुई जनालाई भेरी अस्पतालको आइसोलेसनमा राखिएको ओलीले बताए । ‘पहिलो चरणमा फेला परेका पाँच जनालाई होम आइसोलेसनमा बस्ने गरि एम्बुलेन्समार्फत सम्बन्धित जिल्लामा पठाएका छौँ,’ उनले भने ।
विभिन्न आइसोलेसनमा ८० जना संक्रमित
बाँकेका विभिन्न आइसोलेसनमा ८० जना कोरोना संक्रमित रहेको डिडिसिएमसीले जनाएको छ । कोरोना फोकल पर्सन ओलीका अनुसार, भेरी अस्पतालमा ६ महिला र सात पुरुष गरि १३ जनाले स्वास्थ्य लाभ गरिरहेका छन् ।
त्यसैगरि, नेपालगन्ज होम आइसोलेसनमा ३३ महिला २१ पुरुष गरि ५४, कोहलपुर आइसोलेसनमा चार महिला र पाँच पुरुष गरि ९, खजुरा, बैजनाथ, राप्तीसोनारी तथा डुडुवा गाउँपालिकाको होम आइसोलेसनमा एक–एक जना कोरोना संक्रमित रहेका छन् । कोरोना पुष्टि भएका सर्वसाधारणलाई १० दिन होम आइसोलेसनमा बस्ने नियम बनाइएको छ ।
२७ जनाको स्वास्थ्य अवस्था चिन्ताजनक
भेरी अस्पतालमा पिसिआर जाँच गराउँदा कोरोना संक्रमण पुष्टि हुनेको संख्या पनि बढ्दै गएको छ । २४ चैतका दिन मात्र नेपालगन्जका १० जनामा कोरोना पुष्टि भएको छ । भेरी अस्पतालमा ६ र बागेश्वरी प्याथोलोजीमा चार जनाको कोरोना रिपोर्ट पोजेटिभ आएको कोरोना फोकल पर्सन ओलीले बताए ।
दुई महिना अघि भेरी अस्पतालको आइसोलेसनमा ८–१० जनामात्रै थिए । अहिले सक्रिय संक्रमितको संख्या ८० पुगेको उनले बताए । ‘संक्रमितको संख्या घट्दै गएपछि आइसोलेसन बन्द हुने अवस्थामा पुगेको थियो । पछिल्लो १५ दिनमा बढेर ८० जना पुगेका छन्,’ उनले भने ।
भेरी अस्पतालमा रहेका ८० मध्ये २७ जनाको स्वास्थ्य अवस्था गम्भिर रहेको उनले बताए । ‘यसैगरि बढ्दै गए भेरी अस्पतालको आइसोलेसनले धान्न नसक्ने हुन सक्छ,’ उनले भने, ‘समयमा ध्यान नदिने हो भने अवस्था गम्भिर हुन सक्छ ।’

Previous articleक्यान्सर अस्पतालमा पाँच महिनामा ९४ अप्रेसन
Next articleभेरी अस्पतालको पिसिआर ल्याब शनिवार पनि खुल्ने

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here