जानकीको प्राथमिकतामा कृषि, स्वास्थ्य र शिक्षा

बाँके, ८ असार ।
जानकी गाउँपालिकाले आर्थिक वर्ष २०७७/०७८ को नीति तथा कार्यक्रममा कृषि, स्वास्थ्य र शिक्षालाई प्राथमिकता दिएको छ ।
आठौँ गाउँसभामा अध्यक्ष रामनिवास यादवले कोरोना भाइरस महामारीले अस्तव्यस्त बनाएको आर्थिक अवस्थालाई सुधार्न कृषिलाई प्राथमिकता दिईएको अध्यक्ष रामनिवास यादवले बताए । कृषिमा उत्पादन वृद्धि गर्न अध्यक्ष कृषि तथा सिँचाई कार्यक्रम सञ्चालन गरी कृषियोग्य भूमिमा आधुनिक सिँचाइ प्रणालीबाट सिँचाइ सुविधा पुग्ने गरी पूर्वाधार निर्माण गर्ने नीति लिईएको अध्यक्ष यादवले प्रस्तुत गरेको नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ ।
अध्यक्ष यादवले कोभिड–१९ का कारण स्वदेश तथा विदेशमा रोजगार गुमाएका युवालाई व्यवसायिक कृषि तथा पशुपालनमा प्रोत्साहन गर्न युवा स्वरोजगार कार्यक्रम सञ्चालन गरी कृषि उपज बिक्रिका लागि ६ वटै वडामा आधुनिक कृषि तथा हाटबजार स्थापना गरिने बताए ।
गाउँपालिकामा आगामी आर्थिक वर्षमा अर्गानिक तरकारी उत्पादन तथा प्राङ्गारिक खेती प्रणालीमा जोड दिँदै अध्यक्षसँग साना तथा मझौला किसान सुदृढिकरण कार्यक्रम सञ्चालन गरिने नीति तथा कार्यक्रममा उल्लेख छ ।
बिशेष नमूना वस्ती निर्माण गर्दै गाउँपालिकालाई नमूना कृषि र शिक्षा ग्रामिण वस्ती विकास कार्यक्रम लागू गरी शिक्षाको माध्यमबाट कृषि उत्पादनमा टेवा दिईने अध्यक्ष यादवले बताए । गाउँपालिकाले आगामी आर्थिक वर्षमा विशेषज्ञ सेवासहित २५ शैयाको अस्पताल सञ्चालन गर्ने र सुविधायुक्त एम्वुलेन्स सञ्चालनको व्यवस्था गर्ने नीति लिएको छ ।


गाउँपालिकामा रेडक्रस सोसाइटीसँग समन्वय गरेर रक्त सङ्कलन केन्द्र स्थापना गर्दै महिला स्वास्थ्य स्वयम्सेविकाको भूमिकालाई प्रभावकारी बनाउन प्रोत्साहन भत्ता वृद्धि गर्ने र स्वास्थ्य संस्थाको भौतिक सुधार गरिने नीति गाउँपालिकाले लिएको छ ।
महिला स्वास्थ्यलाई प्राथमिकता दिदैँ सुत्केरीसँग उपाध्यक्ष कार्यक्रम मार्फत अति विपन्न सुत्केरी महिलालाई सहयोग गर्ने नीति गाउँपालिकाले लिएको अध्यक्ष यादवले जानकारी दिए ।

आगामी आर्थिक वर्षमा शिक्षा क्षेत्रमा विकास गर्न गाउँपालिकामा कम्तीमा एउटा प्राविधिक शिक्षालय स्थापना गर्ने, सबै वडामा मावि सञ्चालन गर्ने, विद्यार्थी भर्ना भएर छोड्ने प्रवृतिलाई निरुत्साहित गर्न विशेष कार्यक्रम सञ्चालन गरिने भएको छ ।
गाउँपालिका अन्तर्गतका विद्यालयको भौतिक पूर्वाधार विकास गर्दै हरित विद्यालय बनाईने योजना नीति तथा कार्यक्रममा समेटिएको छ । जानकी गाउँपालिकाले आम्दानी बढाउन वैज्ञानिक कर प्रणालीको विकास गरी लगानीमैत्री कर नीति अगाडि सारेको छ । आगामी आर्थिक वर्षमा गाउँपालिकालाई औद्योगिक करिडोरको रुपमा विकास गरिने नीति तथा कार्यक्रम रहेको अध्यक्ष यादवले जानकारी दिए ।

Previous articleडुडुवा गाउँपालिका कार्यालय भवन शिलान्याश
Next articleनौँ वटा मुद्धामा फरार ज्वाला सिंह समुहका यादव पक्राउ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here